בחזרה לעמוד הראשי
 
שיער  

צבע טרי

 

בלונד פלטינה, אדום גזר, חום ערמוני או שחור עורב? צביעת שיער היא נחלתם של נשים וגברים מבוגרים וצעירים. נשים צובעות את השיער כדי להיראות טוב יותר, גברים צובעים כדי להיראות צעירים יותר, מבוגרים מסתירים את שיער השיבה וצעירות צובעות סתם כי בא להן. חשוב לדעת שמדובר בצבעים המכילים חומרים כימיים היכולים לפגוע בשיער ובעור הקרקפת.

לדברי ד"ר רונן אלקלעי, מומחה ברפואת עור "השיער הוא רקמת תאים מתה הצומחת מתוך העור ועשויה בעיקר מקראטין, חלבון העשוי משרשראות של חומצות אמינו, ממינרלים ומויטמינים. צבעי שיער מבוססים על חומרים כימיים שונים וביניהם חמצן המשנה את מרקם השערה ואת צבעה.

צביעת השיער באופן קבוע גורמת להתייבשות השערה ושבירתה ופוגעת בצבע ובברק הטבעי. החומרים הכימיים פוגעים בגמישות השערה באופן שקצוות השערה נשברים בכל מגע קל. התוצאה היא שיער יבש וחסר ברק ולעיתים גם נשירה מתגברת.

צביעת שער עלולה לפגוע גם בעור הקרקפת. פגיעה זו נובעת בעיקר מאלרגיות. ל אמעט אנשים אנשים רגישים לפאראפנילן דיאמין PPD המרכיב העיקרי בצבעי השיער. הרגישות עלולה לגרום לפריחה קשה בעור הקרקפת ובעור הפנים עד כדי קבלת בצקות במצח ובעפעפיים. ה- PPD נמצא בצבעי שיער "קבועים" (פרמננט) אשר מעורבבים עם כימיקל נוסף, כגון פראוקסיד לפני צביעת השערות. אנשים הרגישים ל- PPD צריכים להימנע משימוש בצבעי שיער "קבועים" (פרמננט)".

אם אתם צובעים בעצמכם את השיער, מומלץ לפעול על פי ההוראות הכתובות על עטיפת המוצר ולנסות לחשוף אזור קטן על פני העור לתכשיר. מרבית האנשים הרגישים ל-PPD יכולים להשתמש בתכשירי צבע זמניים או שטיפות צבע לשערם, על מנת להבהיר את השיער או להקנות לו גוון פחות אפור. אולם, חלק קטן מהאנשים הרגישים ל-PPD המשתמשים בתכשירים אלו, עלולים לפתח רגישות גם אליהם.

לדברי ד"ר אלקלעי, שימוש לא נכון ולא מיומן בצבעי שיער יכול לגרום לפגיעות כימיות בעור הקרקפת כגון כוויות קשות ועמוקות היכולות לגרום להצטלקות של עור הקרקפת ופגיעה בצמיחת השיער.

ואם לא די בכך, גם ייבוש שיער במייבש שיער באופן קבוע פוגע במצב השיער. לדברי ד"ר אלקלעי "חימום השערה ופעולת ההברשה והמתיחה גורמות לייבוש השיער ומגבירות את נשירת השיער. החום הנפלט ממייבש השיער בצורה ממוקדת בצמוד לעור עלול לגרום להיווצרות פיגמנטציה בעור הצוואר".