בחזרה לעמוד הראשי
 
מחזור ירח  

המחזור שלך
לא תמיד סדיר

 

"מחזור חודשי של אשה מתחיל בימי הוסת האחרונים. רירית הרחם המצפה את חלל הרחם הפנימי נושרת. במקביל מתחיל להיווצר בשחלה הזקיק ממנו תבייץ הביצית. הזקיק מתחיל ליצר הורמונים, בעיקר אסטרוגן, אשר גורם להיווצרות רירית חדשה ברחם". מסביר ד"ר דני קוגלר, מומחה לגניקולוגיה, מיילדות ופריון.

"כאשר הזקיק בשל מתרחש הביוץ, בערך שבועיים לאחר תחילת הוסת (במחזור חודשי של 28 ימים). הביצית חורגת מהזקיק ומהשחלה והזקיק מתחיל ליצר את הורמון הפרוגסטרון. הביצית חודרת לחצוצרה שם היא אמורה לפגוש בזרע. רירית הרחם בשלב זה, בנויה ויציבה ומוכנה לקלוט הריון אם יווצר. אם לא נוצר הריון יש ירידה ברמת ההורמונים דבר שגורם לנשירת רירית הרחם וזהו בעצם הוסת".

המחזור החודשי של האשה הוא תהליך מורכב. אפשר לחלק את הבעיות או השינויים בווסת שנשים חוות בהתאם לשני משתנים: זמן הדימום החודשי וכמות הדימום.

אוליגומנוריאה - מחזור וסת לא סדיר

מחזור הוסת מופיע כל 25-35 ימים. "הסיבה השכיחה ביותר למחזור וסת לא סדיר הוא העדר ביוץ", מסביר ד"ר קוגלר. "רמת הפרוגסטרון לא מספיקה ורירית הרחם אינה נושרת במועדה". אחת הסיבות הנפוצות להעדר ביוץ היא חוסר שיווי משקל בין ההורמונים המשפיעים על השחלה והתופעה נפוצה בעיקר בקרב נערות ומתבגרות שטרם השיגו שיווי משקל תקין בין ההורמונים השונים או בקרב נשים המתקרבות לגיל המעבר. "כמובן שיש לשלול הריון בכל מקרה של וסת שאינו מגיע במועדו באישה בגיל הפוריות" מדגיש ד"ר קוגלר.

הפומנוריאה - מחזור וסת חלש או קצר מהרגיל

דימום וסת רגיל נמשך כ 3-6 ימים. הסיבות למחזור חלש או קצר מהרגיל יכולת להיות מגוונות: החל מפגיעה ברירית הרחם עקב גרידה למשל וכלה בשינויים הורמונים כמו זקיקים לא תקינים, תת פעילות בלוטת המגן או הפרשת יתר של הורמון החלב (פרולקטין).

מנורגיה - מחזור וסת חזק או ארוך מהרגיל

הסיבות לכך יכולות להיות רחם שרירני , פוליפ רחמי או שינויים הורמונאליים.

כיצד ניתן לדעת אם המחזור שלי ארוך או קצר מהרגיל? מה הטיפול המומלץ?

"כל אשה יודעת על פי הניסיון שלה מהו משך המחזור הממוצע ובכמה תחבושות היא משתמשת, אין מדד קבוע או קריטריון קבוע לתופעה. חשוב שכל אשה תעבור בירור מלא אצל הגניקולוג על מנת לאתר את הבעיה הספציפית. רוב המקרים של שינוים בווסת ממקור הורמונלי יטופלו על ידי גלולות נגד הריון, בתנאי שהאשה אינה מעוניינת בהריון. במקרים בהם לא מדובר בהפרעה הורמונלית אלא בבעיה מבנית, כמו רחם שרירני או פוליפ רחמי יש לטפל בהתאם לבעיה המאובחנת".