בחזרה לעמוד הראשי
 
משטח צוואר הרחם  

פאפ – וזה עובר

 

קמפיין חדש שרץ בימים אלו בטלוויזיה קורא לנשים צעירות לבצע בדיקת פאפ סמיר (בדיקת משטח צוואר הרחם). באופן די מוזר, המודעות לבדיקה אינה גבוהה כלל וכלל, למרות שמדובר בבדיקת סקר פשוטה שיכולה לאתר מצבים טרום סרטניים בצוואר הרחם, כך שגילוי מוקדם של המחלה וטיפול מתאים בה, יביאו להחלמה מלאה ברוב המקרים.

ד"ר יאיר דניאל
רופא נשים במכבי ומנהל מרפאת צוואר הרחם מסביר כי "'פאפ-סמיר' הינה בדיקה של תאים מצוואר הרחם, שמטרתה גילוי מוקדם של מצבים טרום סרטניים בצוואר הרחם. באמצעות הבדיקה ניתן לגלות שינויים בתאי צוואר הרחם, זמן רב לפני הופעת מחלת הסרטן. בדיקת פאפ מומלצת לכל הנשים החל משנה לאחר תחילת יחסי המין, או מגיל 21 . בהמשך ניתן לבצע בדיקה שנתית של צוואר הרחם עד שמתקבלות שלוש תוצאות תקינות רצופות, ואז ניתן לעבור לבדיקה אחת לשנתיים-שלוש. חשוב לציין כי לכל הפחות מומלץ לבצע את הבדיקה אחת ל- 3 שנים.ניתן גם לבצע בדיקת פאפ בשילוב עם בדיקה להימצאות נגיף הפפילומה (PCR). אם שתי הבדיקות תקינות, ניתן לעבור את הבדיקה הבאה לאחר 3-5 שנים".

סרטן צוואר הרחם נגרם ע"י נגיף ה 'פפילומה' (Human Papilloma Virus – HPV), המועבר במגע מיני לא מוגן. על-כן, ריבוי בני-זוג ליחסי מין מהווה גורם סיכון להתפתחות המחלה. קיימים גורמים נוספים המסיעים להתפתחות המחלה כגון עישון. התפתחות של סרטן צוואר הרחם אינה מלוה לרוב בסימנים מוקדמים, לעיתים יופיע דימום בעקבות מגע מיני או דימום לא סדיר. לכן, לא ניתן להבחין בו ללא בדיקת רופא. עם זאת, גילוי מוקדם של מחלה טרום ממאירה או ממאירה בצוואר הרחם וטיפול מתאים יביאו להחלמה מלאה ברוב המקרים.

ד"ר דניאל
מסביר כי "המודעות לבדיקה, לצערנו הרב, אינה גבוהה, אך קמפיינים ממשלתיים ופרטיים שנעשו בזמן האחרון עושים שירות טוב לציבור נשים שעד כה לא שקל לבצע את הבדיקה. איגוד הגניקולוגים בארץ ממליץ להתחיל את הבדיקות מגיל 25, כאשר חשוב לזכור כי היא ממומנת בסל הבריאות בין גילאי 35 ועד 55. בטווח הגילאים האלה, אישה זכאית לבצע את הבדיקה אחת לשלוש שנים ללא תשלום.

מחוץ לטווח הגילאים, הבדיקה כרוכה בתשלום, כאשר ההמלצה היא לסיים את הבדיקות בגיל 65 – 70. רוב הנשים יכולות לוותר על הבדיקה אחרי גיל 65, אם תוצאות המשטחים בעשר השנים הקודמות היו תקינות. בדיקת פאפ -סמיר, אם כן, הינה בדיקת שיגרה המתבצעת בנשים בריאות. חשוב להיבדק פעם בשנה ע"י רופא נשים ולחזור על משטח מצוואר הרחם בתדירות שתקבע ע"י הרופא".

מבוטחות "מגן כסף"-"מגן זהב", שאינן זכאיות לבצע את בדיקת PAP SMEAR - פאפ סמיר לצוואר הרחם על חשבון הסל, זכאיות לבצע את הבדיקה בהשתתפות עצמית בסך 47 ₪, אצל רופא הנשים במכבי.

כמו כן זכאיות לרכוש חיסונים נגד סרטן צוואר הרחם גרדסיל/סרווריקס (GARDASIL/CERVARIX) בבתי המרקחת של מכבי פארם ובבתי מרקחת שבהסכם, בהשתתפות עצמית. בהפניית רופא משפחה/נשים/ילדים לחיסון.

*האמור בכפוף למדריך לשירותי הבריאות הנוספים 2007-2008 פרק 1.